
14 dets. Mopeedautode hooldus
OHUTUS
Ennem uue mudeli välja laskmist turule teostab firma (LIGIER) sõidukile turvatestid. Iga uus Ligier & Microcar mudel läbib kokkupõrketestid. Kokkupõrketest on katse, mis aitab kindlaks määrata auto passiivse ohutustaseme. Auto, milles asuvad anduritega varustatud mannekeenid, sõidutatakse etteantud kiirusega purunevasse barjääri või vastu teist autot. Mannekeenides asuvad andurid, näitavad, kuivõrd palju said mannekeenid kokkupõrkehetkel vigastada.
Kogu arendusprotsessi käigus teostavad insenerid virtuaalseid kokkupõrke katseid kiirusel 45/h mis on lubatud maksimaalseks kiiruseks AM kategooria sõidukil. Tänu testidele saavad insenerid välja töödelda parimad ohutuse komponendid, mis tagavad reisijate turvalise sõidu teedel. Kõik detailid on läbimõeldud ja toodetud ainult parimatest materjalidest, tagades juhi ja kaasreisija aktiivse ja passiivse ohutuse.
MIS ON ABS?
ABS on pidurdussüsteem, mis ei lase tugeval pidurdamisel piduritel blokeeruda, vaid hoiab elektrooniliselt juhitud hüdraulika abil pidurid selle piiril, tagades rehvide parema haardumise maapinnaga.Esimesed süsteemid töötas välja prantslane Gabriel Voisin 1929. aastal, et lühendada lennukite pidurdusmaad maandumisrajal. Kuna lennuki telikule mõjuvat pidurdusjõudu ei ole piloodil võimalik tunnetada ega vahetult reguleerida, oli vaja leida lahendus, mis välistaks teliku blokeerimise ja lõhkemise. Sellised algelised süsteemid olid täielikult mehaanilised ja kasutasid pidurdusjõu reguleerimiseks hooratast.
Teliku liiga intensiivsel pidurdamisel avas mehhanism ventiili, mille kaudu osa hüdraulikaõlist suunati piduri töösilindrist mööda, mille tõttu pidurite surve vähenes. Katsetustel saavutati 30% pidurdusmaa lühenemine, kuna piloot sai pidurdada kohe täie võimsusega. Mopeedautode puhul leiab ABS pidurdussüsteemi kasutust kõige enam Aixami mudelitel. See lihtsustab sõidu, eriti just talviti kui teeolud on lumisemad ja libedamad.
MOOTORIÕLI VAHETUS
Sõltuvalt mopeedauto mudelist on soovitav õlivahetus ja õlifiltri vahetus teostada vastavalt tootja poolt ettenähtud hooldevälbale, iga 5000 km läbimise järel. Eesti oludes on soovitav õlivahetus teostada mitte hiljem kui 5 000 km läbimise järel. Põhjuseks on muutlik ja niiske kliima, suured temperatuuride erinevused ning lühikesed sõidutsüklid, kus mootor ei jõua tihti soojeneda töötemperatuurini. See kõik põhjustab suuremat mootori kulumist. Mootoriõli kaotab oma kaitsvad omadused kiiresti.
Alati tuleb kasutada autotootja poolt kehtestatud nõuetele vastavat õli. Konkreetsele mootorile mittesobiva õli kasutamine võib põhjustada tõsiseid mootoririkkeid. Mõne eurone kokkuhoid õlilt võib lõppeda väga kuluka mootoriremondiga, seega õlivalikut tehes tasub järgida alati spetsialistide soovitusi.
AUTOMAATKÄIGUKASTI ÕLIVAHETUS
Käigukasti õli eluea lõppemisel lõpeb ka käigukasti eluiga. Kvaliteetne käigukasti hooldus säästab käigukasti vanast õlist tingitud kulumiskahjustustest ning kindlustab käigukasti töökindluse aastateks. Korraline käigukasti õlivahetus tuleb teostada: iga 10 000 km – 15 000 km läbimisel, või iga 2 aasta tagant.
Siiani on automaatkäigukastides vahetatud õli mehaaniliselt: võetud vana õli välja, lastud uus sisse ning vahetatud filter. Kui keegi lisab mustale/vanale õlile uut õli juurde, langeb selle uue õli kvaliteet hetkega poole võrra. Sellepärast on väga oluline, et vana õli lastaks ilusti lõpuni välja ja lisatakse uus õli.
MIKS ON OLULINE MOOTORI ÕHUFILTRI VAHETUS?
Õhufilter on mootori kopsud. See puhastab sissetuleva õhu ning suunab selle mootorisse. Õhufilter on mopeedauto oluline osa, seda tuleb vahetada ja puhastada õigel ajal, et oleks tagatud mootori kvaliteetne töö. Lihtsalt seletatuna töötab sisepõlemismootor järgnevalt: õhk tõmmatakse sisse, see seguneb õigetes proportsioonides kütusega ning seejärel õigel momendil segu süttib, varustades ühenduses olevat mootorit töötamiseks vajaliku jõuga. Õhk tõmmatakse sisse atmosfäärist, milles leidub abrasiivset mustust ja tahmaseid heitgaaside osakesi.
Kui õhku ei filtreerita, põhjustavad need osakesed mootori sisedetailide kiiret kulumist ja lõppkokkuvõttes lühendavad märkimisväärselt mootori kasutusiga.Mootorit võib rikkuda väga väike kogus tolmu.Kuigi õhufiltri põhieesmärgiks on vähendada kahjulike ja saastavate ainete (abrasiivne mustus, õhusolev heitgaaside tahm jne) sisselaset, on filtril ka teisi ülesandeid. Enamikel juhtudel ei sisalda õigesti konstrueeritud õhufiltri ümbris mitte ainult filtreerimispadrunit, vaid sisselaskesüsteemi hoolikas konstruktsioon võib märgatavalt vähendada ka müra sisselaset.